Asociaţia sportivă a şcolii

Scopul ASOCIAŢIEI SPORTIVE A ŞCOLII GIMNAZIALE ”AVRAM IANCU” constă în organizarea şi administrarea unei activităţi sportive având drept obiect promovarea uneia sau mai multor discipline sportive, practicarea acesteia de către membri şi participarea la competiţiile sportive.

ASOCIAŢIA SPORTIVĂ A ŞCOLII GIMNAZIALE ”AVRAM IANCU” este constituită ca entitate fără personalitate juridică. Asociaţia sportivă îşi desfaşoară activitatea în conformitate cu Legea nr. 69/2000 privind educaţia fizică şi sportul şi normele de aplicare a acestei legi.

Obiectivele Asociaţiei Sportive sunt:

• Pregătirea sportivă cu precadere a tinerilor doritori să practice sporturi în vederea selecţionarii în echipele reprezentative ale ASOCIAŢIEI SPORTIVE A SCOLII CU CLS. I-VIII NR.98”AVRAM IANCU”, ce îl reprezintă în competiţiile sportive, Olimpiada Sportului Şcolar şi competiţii cu caracter de promovare a unor ramuri sportive;

• Atragerea unui număr cât mai mare de elevi pentru petrecerea timpului liber prin practicarea exerciţiilor fizice;

• Pregătirea şcolară şi asigurarea unui climat educativ corespunzator eleviilor, membrii ai Asociatiei Sportive;

• Organizarea de actiuni proprii formarii sportive a tinerilor.

Ramurile de sport practicate sunt: volei, baschet, fotbal, handball, tenis de masa, sah şi gimnastica aerobica, iar şcoala noastră este reprezentată la toate competiţiile sportive organizate pe aceste ramuri, cât şi la cele din cadrul competitiilor “Sportul pentru Toţi” .

Campionate scolare: