Ziua școlii (1 iunie)

SIMPOZION „AVRAM IANCU”

Simpozionul oferă elevilor posibilitatea implicării în programe şi proiecte ce evocă evenimente legate de existenţa multiseculară a neamului românesc, a unor personalităţi, eroi, martiri pentru păstrarea neamului, a limbii şi credinţei străbune, pentru dezrobirea socială şi naţională, pentru demnitatea şi drepturile neamului românesc.

În cadrul parteneriatului Școala Gimnaziala ,,AVRAM IANCU,, și Asociaţia – Societatea Cultural – Patriotică AVRAM IANCU, elevii, cadrele didactice și părinții sunt încurajați să se implice în acțiuni de promovare o istoriei neamului românesc.

În cadrul simpozionului elevii beneficiază de:

• îmbunătățirea cunoștințelor generale privind istoria neamului românesc;
  • participarea interactivă în cadrul proiectelor;
  • dezvoltarea spiritului civic și patriotic;
  • publicarea unor materiale în care elevii devin autori.

La sfârșitul simpozionului elevii sunt recompensați cu diplome și premii, oferite de preşedintele Asociației, Societatea Cultural – Patriotică AVRAM IANCU, prof. dr. univ. Condor Ioan.
Cateva imagini de la simpozion.

Spectacole de ziua scolii

1 Iunie reprezintă pentru şcoala noastră un dublu prilej de veselie – sărbătorim „Ziua Şcolii” şi în acelaşi timp Ziua Internaţională a Copilului. Jocuri, cântece, dansuri, concursuri sportive vor fi desfăşurate de elevi, sub îndrumarea cadrelor didactice, într-o atmosferă efervescentă, plină de bună dispoziţie.

Cateva imagini de la ziua scolii.

• IMG_2323-135x130
  • IMG_8015-135x130